Екскурсія "Куренівка та Шполянка: атмосферна прогулянка старими околицями"
Вересень, 7
16:00 – 19:00
Збір на вул. Кирилівській (109/1)
"Шполянка" та "Куренівка"

Живописні та важливі місцевості в історії міста. Козацькі поселення, так звані "курені" дали приток вольного люду в міські околиці. Енергетика свобідних людей до сих пір відчувається в цих місцях. Інтелігенті "шполянці" в противагу буйним курнівчанам додають цій місцевості якогось романтизму, шляхетності, доброти... Поєдання сили і мягкості - на екскурсії ви відчуєте і перше і друге.

Анонс екскурсії:
Ці місцевості Києва на північ від давньої Кирилівської церкви, вздовж старої траси, що веде з Подолу аж до балтійського узбережжя, з давніх давен були міцно поєднані з Києвом, але при цьому вперто зберігали, та частково зберігають й досі, власне обличчя. Куренівський характер, особливий, козацькій, на міцній куркульсько-городницькій «заквасці», не змінила навіть промислова революція, він залишався таким само незалежницьким: 1919 року мешканці саме північних київських околиць спробували власними силами скинути більшовиків, створивши навіть власну республіку – й про це ми також поговоримо на нашій популярній прогулянці.

Потьмянілі цегляні особняки, патріархальні тиньковані хати та дерев'яні будинки створюють на вулицях цих колишніх передмість дещо щемливе відчуття занурення у старі часи (а одна з вулиць, якою ми пройдемо, є такою собі виставкою рядової житлової забудови останніх 100 років), та відчуття острівців тихого, фактично сільського, життя серед великого міста.

Район пов'язаний з письменником Анатолієм Кузнєцовим – літописцем Куренівки 1930-50-х, Ліною Костенко, художниками Іваном Їжакевичем та Сергієм Світославським. Тут стоїть будівля народного училища, названого на честь батька Михайла Грушевського – а зводили цю споруду видатні митці Василь Кричевський та Едуард Брандтман.

«Молодша сестра» Куренівки – Шполянка – й поготів схожа на якесь провінційне містечко Поділля чи Галичини – тутешні яри та звивисті вулички ховають химерні споруди, як-от є т.зв. «замок антиквара», прямо на стінах якого можна побачити багато цікавинок, чи особняк, який, єдиний в місті, охороняють кам'яні коти. Цей район полюбляють кіношники – настільки він атмосферний.

Завітаємо ми і на Куренівське кладовище, де опинимось серед пам'ятників єврейської ділянки, а також знайдемо могилу авантюрника та письменника Юрія Будяка-Покоса, чия доля, як вважається, якось переплелася з долею Уїнстона Черчіля – а отже, й зі світовою історією.
Програма екскурсії:
  • 1
    1. Зустріч з гідом, пам'ятник А. Кузнєцову
    На розі вулиць Петропавлівської та Кирилівської стоїть пам'ятник авторові документального роману «Бабин Яр» Анатолію Кузнєцову (1929-1979). Його книга – справжній документ по історії Куренівки від середини 1920-х до початку 1960-х років. Тут говоримо не тільки про нього, а і про історичну значущість та особливість місцевостей, якими будемо гуляти.
  • 2
    Замок Антиквара
    Химерний комплекс споруд, несподіване відкриття для кожного, хто опиняється в цьому районі. Диво-замок будується вже 30 років, і являє собою декілька корпусів, зібраних зі старої київської цегли та прикрашених ззовні та з боку подвір'я численними деталями минувшини – від дверей епохи модерну та кам'яних ядр до морських мушель, яким… сотні мільйонів років. І це далеко не всі його таємниці та ваби!
  • 3
    Особняк з котами
    Охороняється не тільки «живою» охороною, але й магічною – найвищого рівня.
    Коти, істоти які живуть на 2 виміри - прийдуться вам до душі.

  • 4
    Будинок робітників взуттєвої фабрики
    Історія про те, яким міг бути останній витвір українського модерну в Києві – якщо б проект був втілений в повному обсязі.
  • 5
    Народне училище ім. Сергія Грушевського
    Головна історична та архітектурна пам'ятка Куренівки, історія якої тісно переплетена з соціально-політичними подіями, що гомоніли над цим районом протягом століття, особливо ж буремно – в перші два десятиріччя ХХ ст.
  • 6
    Куренівське кладовище
    Одно з найстарших в місті. Центральний єврейський некрополь з 1937 по 1958 рік. Унікальна збірка якісної кладовищенської скульптури на єврейській ділянці. Тут знаходиться, зокрема, могила поважного ребе Шломо Тверського, а в християнській частині – поховання письменника Юрія Будяка-Покоса, одного з лічених представників Розстріляного Відродження, якому вдалося вийти з таборів. Авантурна історія життя Будяка вже описана в одному романі, але насправді це життя було цікавішим за роман.
Фотографії з екскурсії:
Маршрут екскурсії:
Місце збору групи:
Чекаємо учасників на вул. Кирилівській (109/1). Біля памятника Анатолія Кузнецова
Павло Ковальов
Гід, який любить місто
Розповідь Павла, впевнені, вам припаде до душі. Цікаво розказує, сипле фактами, вміє пожартувати та затримати вашу увагу. Ви будете задоволені нашою історичною прогулянкою.


Вартість екскурсії:
1 учасник - 300 грн
За більш детальною інформацією телефонуйте нам на:
(066) 758 92 12 або (096) 419 77 65
(Ми проводимо екскурсії КОЖНІ вихідні. Зберіть 3 квитка, і 4-та екскурсію буде безкоштовною!)
Зареєструйтесь на нашу "околичну" екскурсію:
  • Сьогодні стався той чудовий день, коли я знову досліджувала Київ. Так-так, я досі продовжую його вивчати та пізнавати. І він відкривається мені з незвичних та невідомих більшості граней.
    Прогулянка-подорож-дослідження - саме так я називаю екскурсію його давніми історичними місцинами Шполянка та Куренівка.
    Це про той Київ, який не урбаністичний, не гамірливий, не модний, не тусовочний. Це про той, де потрапляєш в інший історичний час, "знайомишся" з людьми, які будували тут своє життя та відбували долі, які їм були надані.
    Тут про спогади, події минулих століть та водночас, про поєднання сучасного та того, що пішло. Але залишило слід в будинках, подвір'ях, старих парканах, плитах на цвинтарі, в деталях, які є найкращими розповідачами про минуле життя цих місцин.
    А ще сьогодні відбулося моє оф-лайн знайомство з чудовим гідом, який і познайомив мене з цією частиною історії Києва, паном Павлом. Дякую за прогулянку, цікаві історії, нову інформацію, дотепний гумор, душевність та небайдужість. Завжди захоплююсь людьми, які живуть тою справою, яку роблять. Це відразу відчувається та мені надзвичайно імпонує. Саме такий гід і був у мене сьогодні.
    Ольга Щербань
Наши соціальні мережі: