Екскурсія "Звіринецький некрополь: історії від Тарновських до Порошенків"
Квітень, 28
12:00 – 15:00
Збір на станції метро "Дружби Народів"
Звіринецький цвинтар
Одним з гарних та малознаних некрополів міста є кладовище на Звіринці. Розкинувшись тут ще з середини 18-го сторіччя, на территорії Святоозерської слободки, воно було місцем поховань виключно місцевих жителів. З часом тут почали хоронити монахів та визначних людей міста. З роками значимість цього місця стало меншим... В наші дні звіринецьке кладовище знову діюче, поєднуючи в собі в старі поховання і нові захоронення.
Анонс екскурсії:
Серед малих некрополів Києва Звіринецьке – найбільш престижне та мальовниче, але при цьому воно залишається маловідомою пам'яткою історії. Воно знаходиться на декількох терасах, та нагадує цим кримські цвинтарі. Його аналогом було кладовище на Аскольдовій могилі, знищене в 1930-х. З Аскольдової на далекий Звіринець перенесли певну кількість поховань, у т.ч. родини Тарновських – господарів Качанівки. Й не тільки їх. Є у цього цвинтаря й декілька інших «родзинок». Для прикладу, саме тут знаходиться найстарший надгробок на київських цвинтарях!

А в радянський період Звіринецьке стало «святим некрополем» - на ньому ховали монахів та священників, пов'язаних з усіма київськими обителями. Зокрема, в 1960-90-х роках сюди перепоховали мощі Св. Іони – засновника Іонівського монастиря. Й зараз особливим місцем на Звіринецькому є «гай білих хрестів» - чернецька ділянка. В радянський же період тут спочило багато інтелігенції, яка мешкала та працювала в цьому районі – й серед них є дуже цікаві діячі! А наші дні зробили зі Звіринецького й поготів «філію» Байкова: тут з'явилися окремі престижні ділянки для поховань можновладців, підприємців, чиновників, забудовників та їхніх родичів, серед яких відзначимо родину Порошенків, І. Бережну, В. Вороненкова, родичів Л. Черновецького – Айвазових тощо. Вони збудували собі склепи та встановили розкішні пам'ятники, деякі з яких мають явну мистецьку цінність. Приєднуйтесь, буде цікаво.
Програма екскурсії:
  • 1
    Зустріч з гідом
    Екскурс в історію місцевості, якою вона сформувалася з 1950-х років
  • 2
    Військовий ліцей ім. Богуна
    Цей учбовий заклад, багато в чому, сформував обличчя Звіринця, починаючи з 1915 року. Поруч, на короткій вул. Болбочана, знаходиться комплекс офіцерських будинків, зведених в останні роки імперії. Колись тут стояла і церква, від цвинтаря якої й почалася історія сучасного кладовища.
  • 3
    Вулиця Верхня та лікарня Державного управління справами
    Лікарню звели наприкінці 1980-х на місці особняка, збудованого 1935 року для оперного співака М. Донця. За декілька років Донця репресували, але пам'ять про нього все одно зберігається на Звіринецькому цвинтарі.
  • 4
    Нижня ділянка Звіринецького цвинтаря
    Найстарша частина кладовища. Саме сюди були перенесені деякі поховання з Аскольдової могили, тут знаходиться найстарший датований надгробний пам'ятник київських цвинтарів та цікаві поховання як царського, так і радянського періодів.
  • 5
    Чернецька ділянка («Гай білих хрестів») та «ділянка Порошенків»
    Знаходяться в південно-західній частині цвинтаря. Місце поховання служителів культу та місце останнього упокоїння визначних особистостей.
  • 6
    Нова ділянка
    Побачимо пафосні надгробки сучасної еліти – як спортсменів та професорів, так і депутатів, міністрів, забудовників та родичів різноманітних можновладців. Ярмарок пишноти, але ви тепер точно знатимете, де лежать ці люди.
Фотографії з екскурсії:
Маршрут екскурсії:
Місце збору групи:
Чекаємо вас на станції метро Дружби Народів (біля Будинку Меблів)
Ковальов Павло
Гід, який досконально знає свої теми
Павло один з кращих гідів Києва, і ви переконаєтесь в цьому особисто. Досконало володіє мовою, вміє зацікавити і здивувати невідомими фактами. Вдало поєднує цікавий фактаж та гумор.


Вартість екскурсії:
1 учасник - 300 грн
За більш детальною інформацією телефонуйте нам на:
(066) 758 92 12 або (096) 419 77 65
Різні екскурсії ми проводимо кожні вихідні. Зберіть 5 квиточків і отримаєте 6-ту екскурсію безкоштовно. (старі квиточки також можна використовувати в цій акції)
Зареєструйтесь на нашу "цвинтарну" екскурсію:
kievklab@gmail.com
Наши соціальні мережі: