Екскурсія
"Пам'ять про Бабин Яр: історія і сучасність".
Вересень, 15

12:00 – 15:00
Метро Дорогожичі
Запрошуємо Вас пройти стежками заповідника «Бабин Яр», місцями однієї з найбільших трагедій Другої світової війни і ХХ-го століття. У часи окупації Києва, в 1941-1943 р. Бабин Яр став територією масових розстрілів громадян різних національностей. Це всесвітньовідоме місце трагедії Голокосту єврейського народу. Тут загинуло більше 100 тисяч людей. Назва «Бабин Яр» у країнах світу стало поширеною загальною назвою, символом геноцидів мирного населення на різних континентах.
Історія Бабиного Яру ставить запитання, навколо яких і сьогодні не вщухають національні і міжнародні політичні, культурні і навіть фінансові пристрасті. І кожен з нас має шукати на них відповіді...
Анонс екскурсії:
Бабин Яр – всесвітньовідоме місце на півночі Києва. Під час своїх візитів його відвідують президенти, посли та різні делегації багатьох країн світу. Місце багатьох трагедій. Найтяжча з них - найбільший в історії людства розстрільний Голокост.

З тих часів не впізнати цю місцевість. Яр, колись глибиною до 50 метрів, і його відгалуження давно засипані. Встановлено більше 30 пам’ятників. З року в рік впорядковуються парк, алеї, пам’ятні знаки Заповідника. У давні дохристиянські часи урочище Дорогожичі і яр були центром язичництва. За аналогією з Бабиним торжком (місто князя Володимира у Києві), з Бабиним озером (на Трухановому острові), назва Бабин свідчить про яр як місце язичницьких культів зі статуями (бабами) ідолів.

З середини ХІІ ст. над яром височіє перлина давньоруської архітектури – Кирилівська церква. Після десятиліть післявоєнного замовчування радянською владою пам’яті про Бабин Яр, про Голокост, про українське національне підпілля у Києві 1941-1943 років, переслідувань української і єврейської громадськості, діячів культури, вчених, правозахисників, заборони виступів за відродження і збереження історичної пам’яті про Бабин Яр, - у наш час розгортається відкритий суспільний діалог про правду історії. Триває національна і міжнародна дискусії про майбутній Меморіал. Трагічна, складна картина нацистського і комуністичного режимів і рухів спротиву цим режимам відображена у пам’ятних знаках Бабиного Яру. Він ніби больова точка на тілі Києва, сонячне сплетення різних історичних пам’ятей і міфів.

Ця екскурсія – не лише про історію. Розвінчування радянських міфів про Бабин Яр, які взяті на озброєння у війні і антиукраїнській пропаганді нинішнього режиму запорєбріків. Упродовж екскурсії поговоримо про ці трагічні і важливі події в історії Києва і України, пов’язані з Бабиним Яром. Пройдемо стежками пам’яті, яку не замовчати.
Фотографії з екскурсії:
Програма екскурсії:
  • 1
    На початку екскурсії пройдемо у верхів’я Бабиного Яру, до вулиці Дорогожицької. На цьому шляху зупинимось біля памятника Олені Телізі і подумаємо над його символікою. По дорозі поговоримо про Київ напередодні і у перші дні німецької окупації. Про найвідомішу у світі книгу про Київ - «Бабин Яр» Анатолія Кузнєцова, свідка тих подій. Побачимо дорогу, якою йшли десятки тисяч євреїв, киян у свій останній шлях. Постоїмо на місці, де 29-30 вересня 1941 року вони пережили останні хвилини свого життя перед розстрілом.
  • 2
    Зупинимось біля пам’ятника цивільним громадянам та полоненим солдатам, розстріляним німецькими солдатами в Бабиному Яру. Пам’ятник як документ епохи. Подумаємо, чому саме такий пам’ятник був встановлений
    у 1976 році.
  • 3
    Пам’ятний хрест про загибель членів ОУН. Поговоримо про характер українського
    національного підпілля в Києві у 1941-1942 років, його провідників і діячів, про діяльність в Києві Української Національної Ради.
  • 4
    Через підземний перехід переходимо на інший бік вулиці Юрія Іллєнка, до пам’ятника дітям, розстріляним у Бабиному Яру. Цілий рік – тут завжди квіти, іграшки.
  • 5
    Дізнаємось, де саме було місце масових розстрілів євреїв 29-30 вересня 1941 року, побачимо фотографії тих часів.
  • 6
    Пройдемо Алеями мучеників і праведників. Постоявши біля памятника «Ромська кибитка». дізнаємось про трагедію кількох таборів київських ромів.
  • 7
    Доріжкою, що йде вгору і ніби виводить з яру, підійдемо до Менори («світильника»,
    «семисвічника») – скорботного пам’ятного знаку масового розстрілу євреїв. За ним
    зведена оригінальна будівля сучасної синагоги..
  • 8
    Далі – глибокі яри, знаки пам’яті про розстріляних німцями християн, розповідь про праведників Бабиного Яру, праведників світу, серед яких – священики, батько і син Глаголєви.
  • 9
    «Дорогою скорботи», де завжди звучить музика і лунають імена загиблих у Бабиному Яру київських євреїв, пройдемо до воріт і будинку колишньої контори старого
    Єврейського кладовища, де в майбутньому розміститься Музей історії Бабиного Яру і Голокосту.
Місце збору групи:
Зустріч перед виходом зі станції метро Дорогожичі, під скляним куполом, біля виходу з другого ескалатора.
Тетяна Клинченко
Гід, який добре знає сумну історію яру
Тетяна Володимирівна Клинченко - кандидат історичних наук. З початку 1980-х років – учасник і свідок багатьох подій у Бабиному Яру і прилеглій місцевості.


Вартість екскурсії:
1 учасник - 300 грн.

За більш детальною інформацією телефонуйте нам на:
(066) 758 92 12 або (096) 419 77 65
(Різні екскурсії ми проводимо кожні вихідні. Зберіть 5 квиточків і отримаєте 6-ту екскурсію безкоштовно)
Зареєструйтесь на нашу "пам'ятну" екскурсію:
Наши соціальні мережі: